Adalar Gezilecek ve Görülecek Yerler

Büyükada: Prens Adaları’nın en büyüğü ve Adalar ilçesinin yönetim merkezi olan Büyükada, yüzyıllar öncesinde manastır ve hapishaneleriyle ön plana çıkıyordu. Günümüzde yaz turizmine önemli katkılar sağlayan ada, tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Büyükada Rum Yetimhanesi, Adalar Müzesi, Aya Yorgi Kilisesi ve Büyükada Saat Kulesi’ni Adalar gezilecek ve görülecek yerler listenize mutlaka almalısınız.

Heybeliada: Adalar gezilecek yerler listelerinde ilk sıraya alabileceğiniz noktaların başında geliyor Heybeliada. Plajları, tarihi yapıları, eski Rum evleri ile önemini günümüzde de koruyan adada; Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, Süslü Mezar, Heybeliada Sanatoryumu, Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi, İsmet İnönü Köşkü ve Heybeli Ruhban Okulu ziyaret edilebilecek yerler…

Burgazada: Prens Adaları’nın en büyük üçüncü adasıdır Burgazada. Kalpazankaya’ya çıkıp, sevimli bir mekânda kahvaltı yapmak, faytonla gezintiye çıkmak Burgazada’nın en keyifli aktiviteleri… Sankt Georg Manastırı ve Kilisesi, Sait Faik Müzesi, Aya Yani Kilisesi ve Christos (Metamorfosis) Manastırı adanın ziyaret duraklarıdır.

Kınalıada: Adalar ilçesinin en küçüğü olan Kınalıada, yemyeşil ağaçlarıyla ünlü… Diğer adalara göre ise tarihi kalıntı açısından oldukça fakirdir. Yine de kilise ve manastır kalıntılarına rastlanır. Özellikle tepeleri ile ön plana çıkan Kınalıada’da; Hristos Manastırı ve Kilisesi, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Çınar Tepesi, Manastır Tepesi ve Dönüşüm Manastırı’nı gezebilirsiniz.

Adalar Yapılacak Aktiviteler

  • Hangi adada olursanız olun, mutlaka fayton turuyla güzel bir gezintiye çıkın.
  • Ada plajlarında denize girip, şnorkelle küçük dalışlar gerçekleştirin.
  • Özellikle Büyükada ve Heybeliada’daki balık restoranlarında güzel bir ziyafet çekin. Kahvaltı için özellikle Burgazada-Kalpazankaya’yı tercih edin.
  • Adalar’da Ne Yenir?

    Prens Adaları’nın genelinde balık restoranları ön plana çıkmakta… Özellikle Büyükada ve Heybeliada’nın iskele kıyısındaki balık restoranları yaz sezonu boyunca hareketliliğini koruyor. Sadece balık çeşitleri değil, aynı zamanda köfte, dürüm, tost, hamburger yiyebileceğiniz mekânlar da mevcut Adalar ilçesinde. Tüm ada topluluklarında kahvaltı yapabileceğiniz yerler var fakat özellikle Burgazada Kalpazankaya’da kahvaltı yapmanızı öneririz.