Heybeliada Gezilecek ve Görülecek Yerler

Heybeliada Sanatoryumu: Verem hastalarına uzun yıllar hizmet veren Heybeliada Sanatoryumu, günümüzde hizmete açık değildir. 1924 yılında açılan sanatoryum, 2005 yılında resmi olarak kapatılmıştır. Heybeliada gezilecek ve görülecek yerler arasında mutlaka yerini alması gereken yapı, Çam Limanı’nda bulunuyor.

Ayios Nikolaos Kilisesi: 1857 yılında yapılan Ayios Nikolaos Kilisesi, Heybeliada’nın simgelerinden biri. İşgüzar Sokak ve İmralı Sokak arasında kalan kilise, denizcilerin koruyucusu olarak adlandırılan Aziz Nikolaos’a ithaf edilmiştir.

Heybeliada Ruhban Okulu: Heybeliada’daki Ümit Tepesi’nde yer alan Ruhban Okulu, Rum din adamı yetiştirmek adına açılan özel bir okuldur. Günümüzde eğitime kapalı olan okul binası, 9. yüzyılda yapılan ve ismi Aya Triada olan bir kilisedir ve Heybeliada gezilerinin rotaları arasındadır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, İsmet İnönü Evi, Süslü Mezar, Aya Yorgi Uçurum Kilisesi’ni de Heybeliada gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil edin.

Heybeliada Yapılacak Aktiviteler

  • Heybeliada’nın en keyifli aktivitesi fayton gezisidir. İskelenin hemen yanında bulunan faytonlardan birine binerek Heybeliada gezinizi eğlenceli hâle getirin.
  • Adadan bisiklet kiralayın ve gideceğiniz her noktaya bisikletle ulaşın. Heybeliada çok yokuşlu olduğu için bisiklet işinizi kolaylaştıracak.
  • Yaz sezonunda Heybeliada’nın plajlarında denize girin. Ada, hâlâ tertemiz bir denize sahip.
  • Heybeliada’da Ne Yenir?

    Heybeliada restoranlarının geneli vapur iskelesi yakınında, denize karşı sıralanmıştır. Genellikle balık restoranlarının yoğun olduğu adada, çay bahçeleri ve büfeler de yer alıyor. Salata çeşitlerinden deniz ürünlerine, tosttan hamburgere kadar birçok lezzeti masalara taşıyan restoranları günün her saati tercih edebilirsiniz. Hatta nefis bir kahvaltı için de sahildeki restoranlara mutlaka uğrayın.