Sultanahmet Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sultan Ahmet Camii: İstanbul’un en görkemli ibadet mekânıdır Sultan Ahmet Camii. 1609-1619 yılları arasında I. Ahmet’in yaptırdığı cami, günümüzde yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahip. Sultan Ahmet Camii, yabancı turistler tarafından Blue Mosque (Mavi Camii) olarak tanınıyor. 20.000’den fazla çiniyle bezenen, bitki motifleriyle ihtişamına harika bir görsellik katan, Ayasofya’ya benzer tarafları olan Sultan Ahmet Camii’nin içi de dış mimarisi kadar etkileyici.

Topkapı Sarayı: Osmanlı Devleti’nin ikamet yeri olan, büyüklüğü ve görkemi ile göz dolduran Topkapı Sarayı’nda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Sarayın ihtişamlı kapısından içeri girildiğinde Osmanlı’nın tüm izlerini görmek mümkün. Sarayın bazı bölümleri günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. Padişah ve şehzade elbiseleri, tahtlar, değerli takılar sarayda görebileceğiniz zengin koleksiyondan sadece birkaçı. Sultanahmet gezilecek ve görülecek yerler listelerinde mutlaka yerini alması gereken tarihi bir yapıdır.

Ayasofya: Tarihi M.Ö. 532-537 yılına dayanan, Bizans İmparatoru I. Jüstiyen tarafından yaptırılan Ayasofya, şehrin en görkemli yapılarından biri. Ayasofya Kilisesi, Osmanlı Devleti’nin İstanbul’a hakim olmasının ardından cami olarak düzenlenip, Fatih Sultan Mehmet’in ilk cuma namazını kıldırmasıyla birlikte Müslüman cemaatinin ibadet yeri olmuştur. Ayasofya, sanat tarihi ve mimari açıdan dünyanın başyapıtları arasında gösteriliyor.

Yerebatan Sarnıcı: Ayasofya’nın batısında kalan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’la bütünleşmiş önemli bir yapıdır. Yerebatan Sarnıcı, şehrin en büyük kapalı su sarnıcı özelliği taşımakta ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Sarnıcın içerisindeki en dikkat çeken detay Medusa heykelidir.

İbrahim Paşa Sarayı’nda yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, III. Ahmet Çeşmesi, Alman Çeşmesi, Binbirdirek Sarnıcı, Aya İrini Kilisesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri de Sultanahmet gezilecek ve görülecek yerler arasında mutlaka olmalıdır.

Sultanahmet Yapılacak Aktiviteler

  • Sultanahmet’in her köşesi farklı bir fotoğraf karesidir. Gezdiğiniz tüm noktaları fotoğraf karelerine yansıtın. Özellikle Topkapı Sarayı’nın Boğaz’a hâkim terasında mutlaka bir fotoğrafınız olsun.
  • Sultanahmet’e yakın konumda yer alan Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda alışveriş yapın.
  • Sultanahmet Meydanı’ndaki sokak satıcılarından kestane, mısır veya simit alıp, banklardan birine oturarak meydanı dolduran kalabalığı izleyin.
  • Akşam saatlerinde Sultanahmet’in küçük eğlence mekânlarına gidin.
  • Gülhane Parkı’nda sıcak bir çay içmeden günü sonlandırmayın.
  • Sultanahmet’te Ne Yenir?

    İstanbul’un en popüler ve sayıca en yüksek restoranları Sultanahmet’te bulunuyor. Doğu ve batı mutfağını sentezleyen Sultanahmet restoranlarında, Osmanlı saray mutfağının yanı sıra Türk ve dünya mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini deneme şansınız var. Fakat hem fiyat hem de lezzet olarak Sultanahmet köftecileri yoğun bir ilgi görüyor. Geziniz sırasında meşhur Sultanahmet köftesini mutlaka damağınızla buluşturmalısınız. Deniz ürünleri, çeşitli mezeler, kebap çeşitleri ve fast food ürünleri sunan restoranlar da gün içerisinde tercih edebileceğiniz alternatiflerdir.