Üsküdar Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kız Kulesi: İstanbul Boğazı’nın ortasında, büyüleyici bir güzelliğe sahiptir Kız Kulesi. İlginç bir efsanesi olan Kız Kulesi, belli dönemlerde gözetleme kulesi ve deniz feneri olarak kullanılmış. Günümüzde ise özel bir işletme tarafından restoran ve kafe hizmeti veriyor. Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı olan kuleye Üsküdar-Salacak’tan kalkan teknelerle ulaşılıyor.

Adile Sultan Kasrı: Adile Sultan Kasrı, 1853 yılı ile tarihlendiriliyor. Sultan Abdülaziz’in kardeşi Adile Sultan için yaptırdığı kasır, dikdörtgen planlı bir yapıya sahip. Hababam Sınıfı serisinin çekildiği Adile Sultan Kasrı’nda küçük bir müze yer alıyor. Müzede Hababam Sınıfı’nın fotoğrafları bulunuyor.

Mihrimah Sultan Camii: Mimar Sinan’ın aşkını ölümsüzleştirdiği bir yapıdır Mihrimah Sultan Camii. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için hayata geçirilen cami; medrese, imaret, çeşme, sıbyan mektebi, tabhane ve kervansaraydan meydana geliyor. Üsküdar gezilecek yerler listenizi hazırlarken Mihrimah Sultan Camii´ne muhakkak yer verin.

Kilise ve Sinagoglar: Üsküdar, köklü tarihinden bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ilçedir ve birçok noktasında camilerin yanı sıra kilise ve sinagoglara rastlamak da mümkündür. Üsküdar gezilecek ve görülecek yerler listelerinde; Ayios Panteleimon Kilisesi, Beth Yaakov Sinagogu, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi ve İlya Profiti Rum Ortodoks Kilisesi mutlaka yerini almalı.

Müzeler: İstanbul’un en çok müze kuruluşlarına sahip ilçesidir Üsküdar. İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi, Florence Nightingale Müzesi, Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi ve Sabri Artam Vakıf Otomobil Müzesi ilçenin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında.

Üsküdar Yapılacak Aktiviteler

  • Çamlıca Tepesi’ne çıkarak İstanbul’un muhteşem manzarasını seyredin.
  • İlçenin çeşitli noktalarında bulunan mağazalardan ve takı dükkânlarından alışveriş yapın.
  • Sahil kıyısı boyunca yürüyüş yapın.
  • İlçede her müzik zevkine hitap eden barlar mevcut. Size hitap eden barda veya gece kulübünde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin.
  • İstanbul Boğazı’na karşı güzel bir kahvaltı yapmadan, Kız Kulesi’nde gün batımını seyretmeden, Fethi Paşa Korusu’nda dinlenmeden, tarihi hamamlara gitmeden ve tekne turu yapmadan Üsküdar’dan ayrılmayın.
  • Üsküdar’da Ne Yenir?

    Üsküdar, her noktasında şık ve bir o kadar hizmet kalitesi yüksek restoranlara sahip. İlçede yer alan lüks restoranlar özellikle Kuzguncuk, Beylerbeyi ve Salacak’ta, güzel bir Boğaz manzarasına hâkim konumda yer alıyor. Türk mutfağının yanı sıra dünya mutfağına ait lezzetleri de deneyebilirsiniz Üsküdar´da. Bölgedeki tarihi kasırlar ve köşkler, günümüzde Anadolu mutfağının en seçkin yemeklerini sunan restoranlar olarak hizmet veriyor.