Alsancak Gezilecek ve Görülecek Yerler

Gazi Kadınlar Sokağı: Gazi Kadınlar Sokağı, sıra sıra dizilmiş tarihi binaları ve kafeleriyle hem gezmek hem de dinlenmek için yaz sezonu boyunca tercih ediliyor. Bir diğer adı 1453 olan sokağın barları da akşam saatlerinde hareketliliğini koruyor.

İzmir Atatürk Müzesi: Atatürk Caddesi üzerinde yer alan İzmir Atatürk Müzesi’nin binası 1875-1880 yılları arasında inşa edilmiştir. Halı tüccarı Takfor’un inşa ettirdiği yapı, Türk Ordusu tarafından karargâh olarak kullanılmış, belli dönemlerde Atatürk şahsi çalışmalarını bu köşkte gerçekleştirmiştir. 1926 yılında ise Atatürk’e hediye edilmiştir. Köşk, 1988 yılından bu yana müze olarak hizmet veriyor.

İzmir Beth İsrael Sinagogu: İzmir Alsancak gezilecek ve görülecek yerlerden biri de Beth İsrael Sinagogu’dur. Karataş semtine bağlı Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan Beth İsrael Sinagogu, şehrin en büyük Musevi ibadethanesidir.

Konak ilçesindeki; Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi, İzmir Agora, Tarihi Asansör, Kızlarağası Hanı ve İzmir Arkeoloji Müzesi’ni Alsancak gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Alsancak Yapılacak Aktiviteler

  • Ege Denizi’nin birbirinden güzel plajlarında denizin tadını çıkarın. Plajlarda şnorkelle dalış yapmayı ihmal etmeyin.
  • Gece bir bara gitmek istediğinizde rotanızı Gazi Kadınlar Sokağı’na çevirin.
  • Alsancak Kordon sahili boyunca yürüyüş yapın. Sahil kıyısındaki çay bahçelerinde hem dinlenebilir hem de deniz manzaralarından oluşan fotoğraflar çekebilirsiniz.
  • Kahvaltıda boyoz yemeden, gün içerisinde kumru atıştırmadan tatilinizi sonlandırmayın.
  • Gündoğdu Meydanı’nda, Kemeraltı Çarşısı’nda alışveriş turlarına çıkarak yöresel ürünlerden satın alın.
  • Alsancak’ta Ne Yenir?

    İzmir Alsancak’ta şirin, sıcak atmosfere sahip küçük işletmeler yoğun olsa da, bazı noktalarda şık restoranlar da yer alıyor. İzmir yöresel yemeklerini Alsancak mutfağında da görmek mümkündür. Sahil kıyısında genellikle balık restoranları göze çarpar. Daha iç kesimlerde ise büfe ve lokantalar yer alır. Zeytinyağlılar, deniz ürünleri, balık ve salata çeşitlerinin en lezzetlilerini Alsancak restoranlarında tadabilirsiniz.