İzmit Gezilecek ve Görülecek Yerler

Vidinli Sırrı Paşa Konağı: 19. yüzyıl eserlerinden biri olan Vidinli Sırrı Paşa Konağı, yapılan restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılmış önemli bir yapıdır. Konak, haremlik ve selamlık olarak iki bölümden oluşuyor. İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından yaptırılmış olup, konağın içindeki duvar işlemeleri dikkat çeken en önemli detay.

İzmit Saat Kulesi: II. Abdülhamit’in saat kulelerine karşı önemli bir ilgisi vardı. Ülkemizdeki birçok saat kulesi II. Abdülhamit döneminde inşa edilmiş durumda. Bunlardan biri de İzmit Saat Kulesi’dir. II. Abdülhamit, tahta çıkışının 25. yıldönümünde inşa edilen İzmit Saat Kulesi’nin ilk temelleri 1900 yılında atılmış olup, 1901 yılında ise tamamlanmıştır. İzmit gezilecek ve görülecek yerler listenize saat kulesini de ekleyebilirsiniz.

Gayret Gemi Müzesi: İzmit seyahatiniz sırasında Gayret Gemi Müzesi’nin içerisindeki sanat galerisini mutlaka gezmelisiniz. 1997 yılında Gölcük Tersanesi’nde onarılan Gayret Gemisi ziyarete açılmış durumda. Geminin içinde; çamaşırhane, komutan kamarası, mutfak, gelen turistler için açık ve kapalı kafeteryalar bulunuyor.

Tahtalı Göleti: İzmit’te yapacağınız doğa yürüyüşleri için en ideal bölge Tahtalı Göleti ve çevresidir. Tahtalı Göleti, Üçtepeler Köyü’nü geçtikten hemen sonra, Orman İşletmesi’nden sağa döndüğünüzde karşınıza çıkacak. Gölet, balık açısından zengindir ve çevresi piknik için de sık sık tercih edilir.

Ballıkayalar: Kocaeli İzmit’te görmeden dönmemeniz gereken bir diğer nokta Ballıkayalar’dır. Gebze’nin Tavşanlı Köyü’nde yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, dereleri ve şelaleleriyle şehrin nefes kesen güzelliğinin önemli bir parçası. Ballıkayalar’da doğa yürüyüşleri ve piknik yapabilirsiniz.

İzmit Yapılacak Aktiviteler

  • İzmit’in her köşesi bir fotoğraf karesidir. Doğa yürüyüşleri ve fotoğraf çekimleri için; Ballıkayalar, Beşkayalar ve Yuvacık-Barajı’nı tercih edin.
  • Kış mevsiminde İzmit’te olacaksanız Kartepe’ye gidin ve kayak yaparak karların tadını çıkarın.
  • Olta balıkçılığı Kocaeli İzmit’in en popüler aktivitesidir. Kerpe’de balık tutmadan, Kerpe ve Kefken’de dalış, su kayağı ve parasailing gibi sualtı sporlarnı denemeden evinize dönmeyin.
  • İzmit’te Ne Yenir?

    Kocaeli mutfağıyla benzerlik gösteren İzmit’te; tarhana çorbası, yahni, mantar böreği, cevizli börek, keşkek, tavşan kapama ve iç pilav denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. İzmit restoranlarında alternatif olarak kebap ve Türk mutfağına ait ev yemeklerinin de tadına bakabilirsiniz.