Gümüşlük Gezilecek ve Görülecek Yerler

Tavşan Adası: Gümüşlük’ten Tavşan Adası’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Denizden yürüyerek birkaç adımdan sonra adaya ayak basabilir ve hem doğanın hem de tarihin derin izleri arasında keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz. Tavşan Adası’na ulaşım için kullanılan geçitler Hellenistik dönemle tarihlendirilip, geçitlerin Halikarnassos Mousolos tarafından yaptırıldığı biliniyor. Bir zamanlar tavşanların yaşadığı adayı baştan sona gezerken adanın en tepesine çıkarak Ege Denizi’nin muazzam manzarasını seyredin.

Myndos Antik Şehri: Gümüşlük’ün en eski yerleşim alanı olan Mydos Antik Kenti’nin Lelegler tarafından kurulduğu biliniyor. Kentten günümüze çok fazla tarihi kalıntı gelmemiş olsa da, toprak altındaki yarı örtülü sütunları ve mozaikleri görmek mümkün. Gümüşlük gezilecek ve görülecek yerler arasında önemli bir tarihi noktadır Myndos.

Gümüşlük Pazarı: Çarşamba günleri kurulan Gümüşlük Pazarı, hem alışveriş için hem de kısa bir gezinti için en ideal yerlerden biri. Taze sebze ve meyvelerin satıldığı pazarda; tereyağı, zeytinyağı ve giyim tezgahları da ön plana çıkıyor.

Gümüşlük Yapılacak Aktiviteler

  • Sabah saatlerinde, özellikle kahvaltıdan önce sahil kıyısı boyunca yürüyüşler yapın.
  • Güzel bir köy kahvaltısı yapmadan güne başlamayın.
  • Uzun bir vaktinizi Bodrum’a ayırın. Bodrum Kalesi’ni ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka görün.
  • Takı tezgahlarından küçük aksesuarlar satın alın.
  • Çok fazla hareketli bir gece hayatı olmasa da, bölgedeki küçük barları keşfedin. Bodrum Barlar Sokağı’na ise mutlaka zaman ayırın.
  • Gümüşlük’te Ne Yenir?

    Ege mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerinin yanı sıra mevsimine göre balık yiyebileceğiniz birçok lokanta ve restoran bulunuyor Bodrum Gümüşlük’te. Gümüşlük yöresel yemeklerini otlar, sebzeler ve zeytinyağlılar oluşturuyor. Ayrıca küçük bir balıkçı köyü olduğu için balık çeşitlerini deneyebilirsiniz. Ebegümeci, ıspanak, ot kavurması, kapçık ve kişkincik Gümüşlük’te tatmanız gereken ilk lezzetlerdir.