Yalıkavak Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sandima Köyü: Yalıkavak Bodrum’un en eski yerleşim alanıdır Sandima Köyü. Köy, heyketıraş olan evli bir çift dışında tamamen terk edilmiş durumda. Çift, burada bir sanat galerisi ve bir kafe açmış. Sandima Köyü’nün 600 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Köyden ilk göçler 1960’lı yıllarda başlamış. Şu anda köyde elektrik yok. Haliyle buradaki evli çift rüzgar ve güneş enerjisiyle elektrik ihtiyacını karşılıyor. Yalıkavak gezilecek ve görülecek yerlerin ilk sırasına Sandima Köyü’nü almalısınız.

Geriş Köyü: Yalıkavak’ın çevresindeki koylara hakim bir noktada bulunuyor Geriş Köyü. Eşsiz manzarası, turistlerin ilgisini görmeye yetiyor. Özellikle gün batımını izlemenizi önerdiğimiz köy, Bodrum Yalıkavak’ta görmeden dönmemeniz gereken bir bölge.

Yel Değirmenleri: Bodrum yel değirmenlerinin büyük bir çoğunluğunu Yalıkavak’ta görebilirsiniz. Yalıkavak’ın simgeleri arasında olan yel değirmenlerinin sadece 1 tanesi sahil tarafında. Sahildeki tek yel değirmeni olduğu için yenilenmiştir.

Panormus Kaya Mezarları: Yalıkavak’ın yüksek bir tepesinde yer alan Panormus Kaya Mezarları, çok fazla bilinen bir nokta değil. Buna rağmen 600 yıllık bir geçmişi bulunuyor kaya mezarlarının. Sandima Köyü’ne çıkarken kaya mezarlarının bulunduğu bölgeyi görmeyi ihmal etmeyin.

Yalıkavak Yapılacak Aktiviteler

  • Yalıkavak’ın serin sularında yüzmeye, şezlonga uzanıp güneşlenmeye bolca vakit ayırın.
  • Tekne turlarına katılarak Bodrum’un birbirinden güzel koylarını keşfedin.
  • Akşam saatlerinde Yalıkavak’taki restoranlarda akşam yemeklerinizi yiyin. Buradaki restoranlar genellikle sahil kıyısında yer alıyor. Bir gecenizi Bodrum Barlar Sokağı´ndaki mekânlara ayırın.
  • Yalıkavak’ta Ne Yenir?

    Yalıkavak’ta farklı seçenekler sunan birçok restoran bulunuyor. Yalıkavak’ın sahil kıyısındaki restoranlarında mevsimine göre balık çeşitlerinin tadına mutlaka bakmalısınız. Ayrıca Ege ve Akdeniz’in harmanlandığı Yalıkavak lezzetlerinden balık çorbası ve ot yemeklerini mutlaka denemelisiniz.