Marmaris Hisarönü Gezilecek ve Görülecek Yerler

Hisarönü Koyu: Marmaris ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Hisarönü Koyu, yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kaçanların; denize girmek, çevrede gezinti yapmak için tercih ettiği noktalardan biri. Koyun havası nemsiz olduğu için astım hastalarına iyi geldiği biliniyor. Koyun çevresi aynı zamanda trekking için de ideal bir yapıya sahip.

Marmaris Kalesi: Hisarönü ile Marmaris Merkez arasında 20 kilometre var ya da yok. Özel aracınızla veya Hisarönü’nden kalkan minibüslerle Marmaris’e geçebilirsiniz. Marmaris Kalesi, ilçenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. 1521 yılıyla tarihlendirilen kale, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Evliya Çelebi’nin de Seyahatname adlı gezi kitabında ismi geçmektedir. Kale içerisindeki Marmaris Müzesi’nin zengin koleksiyonlarını da görmeyi ihmal etmeyin.

Kızkumu: Orhaniye ilçesine bağlı olan Kızkumu, dünyada çok az rastlanan bir doğal güzelliğe sahip. Denizin üzerinde yürüme şansı veren Kızkumu, ilginç efsanesi ve benzersiz doğasıyla farklı bir zaman dilimine götürecek keyifli bir gezi alanı. Marmaris Hisarönü gezilecek ve görülecek yerler arasında Kızkumu mutlaka yerini almalı.

Marmaris Hisarönü Yapılacak Aktiviteler

  • Hisarönü Koyu’ndaki plajlarda denize girip, şnorkelle küçük dalışlar gerçekleştirin.
  • Koydan tekneyle açılıp olta balıkçılığıyla ilgilenin.
  • Hisarönü tekne turlarıyla çevre koyları keşfedin.
  • Marmaris turlarına katılıp, sualtı dünyasına küçük bir yolculuk yapın.
  • Marmaris’in küçük çarşılarında alışveriş turlarına çıkın. Ünlü Marmaris çam balından mutlaka satın alın.
  • Marmaris Hisarönü’nde Ne Yenir?

    Deniz ürünleri ve balık çeşitlerinin sofraları süslediği Marmaris-Hisarönü yöresel yemekleri zengin bir mutfak kültürüne sahip. Hisarönü’nde ilk olarak; yöreye özgü zeytinyağlı fasulye, sebze yemekleri, bamya, karnıka ve börülcenin tadına bakmalısınız. Balık ve meze çeşitlerini, akşam yemeklerine saklayabilirsiniz. Tatiliniz sırasında ünlü Marmaris balını tatmakla kalmayıp, eviniz için mutlaka satın alın.