Nevşehir Gezilecek ve Görülecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi: Göreme Açık Hava Müzesi’nde kilise ve manastır kalıntılarına sıklıkla rastlanılmaktadır. Kiliselerin geneli harap bir durumda olsa da, aralarından bazıları freskleriyle göz doldurmaya devam ediyor. Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Azize Barbara Kilisesi, Elmalı Kilise, Tokalı Kilise ve El Nazar Kilisesi, Göreme Açık Hava Müzesi’nin en çok ziyaret edilen kalıntılarıdır. Nevşehir gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız Göreme Açık Hava Müzesi’ni listeye dahil edebilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi: Kapadokya’nın en uzun vadileri arasındaki Güvercinlik Vadisi, toplam 4100 metre uzunluğa sahip. Nevşehir’in en merak edilen ve ziyaretçi potansiyeli yüksek olan vadi, Uçhisar Kasabası’nda yer alıyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Derinkuyu Yeraltı Şehri, il merkezine 29 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yeraltı şehri 8 katlı olup içerisinde; mutfak, yemekhane ve ahır bölümleri bulunuyor. Binlerce kişinin barınma ve yeme içme ihtiyacını karşılayan yeraltı şehrinin Protohitit döneminde yapılmaya başlandığı tahmin ediliyor. 1967 yılında hizmete açılmış olup, yıllarca Nevşehir’in en merak edilen gezi rotası haline gelmiştir.

Özkonak Yeraltı Şehri: Avanos’taki Özkonak Yeraltı Şehri, ilginç yapısıyla turistlerin dikkatini çeken yerler arasında. Özkonak Yeraltı Şehri’nde katlar arası haberleşmeyi sağlayan uzun delikler bulunuyor. Bu uzun ve dar delikler aynı zamanda havalandırma amaçlı da kullanılmıştır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri: İsmini bulunduğu ilçeden alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, il merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Tıpkı Derinkuyu Yeraltı Şehri gibi 8 kattan meydana gelmiş ve her katı farklı amaçlarla kullanılmıştır. Yeraltı şehrinin her katı oldukça havadar…

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi: Nevşehir gezilecek ve görülecek yerler arasında olması gereken bir noktadır Hacı Bektaş Veli Müzesi. Müze, Alevi Bektaşi düşüncesinin temellerini oluşturan Hacı Bektaş Veli’nin adını taşımakta olup, 1964 yılında hizmete girmiştir. Müzede 3 avlu bulunuyor. Cami, havuz, aslanlı çeşme, ekmek evi, Atatürk köşesi, çamaşırhane ve Balım Sultan Türbesi müzede görebileceğiniz bölümlerdir.

Nevşehir Yapılacak Aktiviteler

  • Kapadokya’yı gökyüzünden izleme keyfini sunan balon turlarına mutlaka katılın.
  • Peribacaları arasındaki patika yollarda yapılan jeep safari turlarına dahil olun.
  • Uçhisar ve Göreme’de yamaç paraşütü deneyimini yaşayın.
  • Göreme Milli Parkı’nda kültür turlarına çıkın, tarihin farklı dönemlerine ait kilise kalıntılarını keşfedin.
  • Zamantı’ya günübirlik düzenlenen rafting turlarına katılın.
  • Nevşehir’de Ne Yenir?

    Nevşehir’de sebze üretiminin çok olmasından dolayı yöresel lezzetlerinin geniş bir bölümünü sebze yemekleri oluşturuyor. Bunun yanı sıra et yemekleri de sofralarda yerini alıyor. arasında en bilinenler ise; soğanlama, ayva dolması, zerdi pilavı, dıvıl, fırında çömlek eti, ağdolazı, düğü çorbası ve mantıdır.