Tekirdağ Gezilecek ve Görülecek Yerler

Rakoczi Müzesi: Macar Prensi II. Frenc Rakoczi’nin 15 yıl boyunca yaşamını sürdürdüğü ev, günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. Müze binası yan yana olan 24 evin birleştirilmesiyle kurulmuştur ve II. Frenc Rakoczi bu evlerin hepsinde yaşamıştır. Müzede; Rakoczi’nin eşyaları, yağlı boya resimleri ve yaşamı ile ilgili çeşitli belgeler sergileniyor. Rakozci Müzesi, Ertuğrul Mahallesi’nde yer almakta… Tekirdağ gezilecek yerler listesi hazırlarken ilk sırayı bu müzeye verin.

Namık Kemal Evi: Tekirdağ’ın en merak edilen ve en çok ilgi gören gezi noktalarının başında geliyor Namık Kemal Evi. Günümüzde müze olarak ziyaret edilebilen yapı, esasında Namık Kemal’in doğdu evdir. Müzede Namık Kemal’in hakkında yazılan eserlerin yanı sıra Tekirdağ’a ait etnografik eserler de sergileniyor.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Merkez ilçede yer alan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, zengin bir koleksiyona sahiptir. 1967 yılında hizmete giren müzede; taş eserler salonu, etnografik eserler salonu, arkeolojik küçük eserler salonu gibi bölümler bulunuyor. Steller, heykeller, mızrak uçları, koku şişeleri, madeni paralar, süs eşyaları ve ok uçları başta olmak üzere farklı dönemlere ait tarihi kalıntıları, aynı zamanda yöresel kıyafetler, el işlemeleri ve kesici silahların bulunduğu etnografik parçaları müzede görebilirsiniz.

Rüstem Paşa Cami: Rüstem Paşa Cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış olan külliyenin en önemli parçasıdır. Külliye; mektep, medrese, çifte hamam, tabakhane ve dükkanlardan oluşuyordu. Günümüze ise sadece cami, hamam ve medrese yapıları gelebilmiştir. Rüstem Paşa Cami, 1550’li yıllarla tarihlendirilmekte olup, bulunduğu tepe üzerinden Tekirdağ Limanı görülebiliyor. Merkez ilçeye bağlı Mimar Sinan Caddesi üzerinde yer almasından dolayı kolay bir ulaşıma sahip. Tekirdağ gezilecek ve görülecek yerler arasındaki camiye 1 saat ayırmanız yeterli. Çorlu Kalesi, Hora Feneri, Ayaz Paşa Cami, Süleymaniye Cami ve Gazi Ömer Bey Türbesi, Tekirdağ’da rotanızı çevireceğiniz diğer gezi noktalarıdır.

Tekirdağ Yapılacak Aktiviteler

  • Tekirdağ'ın ünlü köy kahvaltısıyla güne başlayın. Birçok restoranın mönüsünde köy kahvaltısı bulunuyor.
  • Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte Tekirdağ plajları da hareketlenmeye başlıyor. Denize girmek için Şarköy, Kumbağ ve Marmara Ereğlisi’ndeki plajları tercih edin.
  • Uçmakdere’de yamaç paraşütü deneyimini yaşayın. Hiç deneyiminiz yoksa profesyonel hocalardan eğitim alabilirsiniz.
  • Sörf için Şarköy kıyılarını tercih edin.
  • Tekirdağ ile özdeşlemiş şarap, kiraz ve Tekirdağ köftesinin tadına bakmadan evinize dönmeyin.
  • Şehrin en hareketli gece hayatı Kumbağ ve Merkez ilçededir. Akşam saatlerinde biraz eğlenmek isterseniz rotanızı Tekirdağ barlarına çevirin.
  • Tekirdağ’da Ne Yenir?

    Kömür ateşinde pişen ve yanında yoğurtla servis edilen Tekirdağ köftesi ilk denemeniz gereken lezzettir. Şehrin her restoranında bulabileceğiniz diğer Tekirdağ yöresel yemekleri ise; nohutlu ekmek, papaz mancası, zeytinyağlı türlü, ekşimikli biber kavurması ve ciğer sarmasıdır. Osmanlı saray mutfağına ait gaziler helvasını ise mutlaka denemelisiniz.