Sorgun Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sorgun Plajı: Sorgun Plajı, tatiliniz boyunca hem dinleneceğiniz hem de denizin tadını dilediğiniz kadar çıkarabileceğiniz sayılı noktalardan biri. Side Sorgun otellerinde konaklayanların sık sık zaman geçirdiği plaj çakıl ve kum karışımı bir yapıya sahip.

Side Antik Tiyatro: Sorgun’a yakın bir konumda yer alan Side Antik Tiyatro, Sorgun gezilecek ve görülecek yerlerin önemli bir parçası. Antik tiyatro 17 bin kişilik bir kapasiteye sahip olup, diğer Roma tiyatrolarına göre daha düz bir alanda bulunmaktadır. Ayrıca Pamphylia bölgesinin de en büyük tiyatrosu olarak kabul ediliyor.

Side Apollon Tapınağı: Sorgun’daki tatilinizde Side Apollon Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Roma Barışı olarak adlandırılan dönemde inşa edilen tapınağın ismi, mitolojide ışık ve güneş tanrısı olan, aynı zamanda Side’nin baş tanrısı kabul edilen Apollon’dan almıştır. Tapınak, Sorgun’a 12 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Side Müzesi: Side Müzesi’nde, Side Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan eserler sergileniyor. Roma ve Hellenistik döneme ait yazıtlar, portreler, lahitler, heykeller ve sikkelerin bulunduğu müzenin en dikkat çeken parçası ise M.S. II. yüzyılla tarihlendirilen, ayakları ve başı bulunmayan kadın heykelidir. Müzenin 9584 eseri mevcuttur.

Sorgun Yapılacak Aktiviteler

  • Sorgun Plajı’nda gün boyu denize girip, şnorkelle dalış yaparak sualtı dünyasına göz atın.
  • Side ve Sorgun plajlarında dalış, su kayağı ve jet-ski gibi su sporları aktivitelerine katılın.
  • Side’den günübirlik kalkan tekne turlarıyla çevre koyları gezin.
  • Sorgun’da Ne Yenir?

    Antalya-Side’nin Akdeniz mutfağına ait özel lezzetlerini Sorgun beldesinde damağınızla buluşturabilirsiniz. Turunç reçeli, laba, hibeş, sac kavurma başta olmak üzere Akdeniz mutfağının sağlıklı ve hafif lezzetleri Sorgun’daki tatilinizde masalarınızı süsleyebilir. Ayrıca Side’ye geçip alabalık yemeden evinize dönmeyin.