Beşiktaş Gezilecek ve Görülecek Yerler

Dolmabahçe Sarayı ve Müzesi: Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Boğazı’nı süsleyen tarihi yapılardan biri. 1984 yılında sarayın bir bölümü müze olarak düzenlenip turistik ziyaretlere açılmıştır. Beşiktaş’ta görülmesi gereken noktaların başında gelen Dolmabahçe Sarayı Müzesi, pazartesi ve perşembe günleri dışında her gün ziyaret edilebiliyor.

Yıldız Korusu: Gölleriyle, havuzlarıyla, rengarenk çiçekleriyle sadece Beşiktaş’ın değil İstanbul’unda dinlenme alanlarının başında geliyor Yıldız Korusu. Osmanlı tarihi boyunca birçok padişahın ilgisini de çekmeyi başarmış olan koru, şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Ortaköy Camii: Büyük Mecidiye Camii olarak da adlandırılan Ortaköy Camii, Sultan Abdülmecit tarafından 1853 yılında inşa edilmiş 19. yüzyıl eserlerindendir. Cami, çok zarif bir mimariye sahip olup, İstanbul Boğazı’nı süsleyen bir yapı... İbadete açık olan Ortaköy Cami’ne turistik ziyaretler de yapılabiliyor.

Etz Ahayim Sinagogu: İstanbul’un tarihine tanıklık eden Etz Ahayim Sinagogu, 600-700 yıllık bir geçmişe sahip. Sinagog, Ortaköy’de Boğaziçi Köprüsü’nün sağ ayağında bulunuyor.

Aşiyan Müzesi: Tevfik Fikret’in Aşiyan’daki evi, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Müzede, Tevfik Fikret’e ait kişisel eşyalar ve fotoğraflar sergileniyor. Pazartesi günleri hariç müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ulus Parkı, Kavafyan Konağı, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Ihlamur Kasrı, Galatasaray Adası, Bebek Camii, Yıldız Hamidiye Camii, Saray Koleksiyonları Müzesi, Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi, Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi, BJK Müzesi ve Hıdiv Kasrı da Beşiktaş gezilecek ve görülecek yerler arasındadır.

Beşiktaş Yapılacak Aktiviteler

  • Beşiktaş gezinize, Ortaköy Meydanı’nda denize karşı kumpir yedikten sonra başlayın.
  • Yürüyüş için Ulus Parkı veya Maçka Demokrasi Parkı’nı tercih edin. Çırağan Caddesi de yürüyüş için diğer bir alternatif.
  • Beşiktaş’ın hemen hemen her noktası alışveriş için oldukça ideal… Özellikle Büyükdere Caddesi’ndeki alıveriş merkezlerine ve mağazalara mutlaka uğrayın.
  • Beşiktaş’ta Ne Yenir?

    Her damağa ve her bütçeye hitap eden Beşiktaş restoranlarında Türk ve dünya mutfağına ait çeşitli yemekleri damağınızla buluşturabilirsiniz. Özellikle sahil şeridinde kalan balık restoranlarında taze balık çeşitlerinin tadına bakmalısınız. Ayrıca Ortaköy Meydanı’nda yapılan lezzetli kumpirleri de mutlaka denemelisiniz.