Ortaköy Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ortaköy Camii: İstanbul Boğazı’nın kıyısında uzun süredir restorasyon çalışmaları devam eden Ortaköy Camii, turistik ziyaretler için açık. Büyük Mecidiye Camii olarak da adlandırılan ibadet mekânı, 1853 yılında Sultan Abdülmecit tarafından inşa ettirilmiş 19. yüzyıl eserlerindendir.

Ortaköy Meydanı: Ortaköy Meydanı’ndan İstanbul’un en güzel manzaralarından birine şahit olabilirsiniz. Geziniz sırasında meydandaki kumpircilerden kumpir alabilir, temiz bir havada yürüyüş yapabilirsiniz.

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi: Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Ortaköy’ün pek bilinmeyen tarihi bir ibadet mekânıdır. Ermeni halkın ilk milli kilisesi olmasından dolayı tarihte önemli bir yeri var. Yapı, 1839 yılıyla tarihlendiriliyor.

Etz Ahayim Sinagogu: Etz Ahayim Sinagogu, hem dış mimarisi hem de iç dekorasyonu ile Ortaköy’ün gezi noktalarından biri… Muallim Naci Caddesi’nde bulunan sinagog, 600-700 yıllık bir geçmişe sahip. Sinagog 1941 yılında bir yangın sonrası büyük bir hasar görmüş, geniş çaplı bir çalışmayla tekrar yenilenmiştir. Ortaköy gezilecek ve görülecek yerleriniz arasında Etz Ahayim Sinagogu’nun mistik atmosferini ekleyebilirsiniz. .

Ortaköy Yapılacak Aktiviteler

  • Ortaköy Meydan’da kumpir yiyip, İstanbul Boğazı’nı doyasıya seyredin.
  • Ortaköy Camii ve Boğaziçi Köprüsünün aynı kadrajda olduğu bir fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.
  • Ortaköy’ün ara sokaklarında kalan birçok mağaza ve hediyelik eşya dükkânlarından alışveriş yapın.
  • Ortaköy’de düzenlenen Boğaz turlarına katılıp, deniz kıyısı boyunca sıralanan sarayları ve konakları bir arada görme şansı yakalayın.
  • Ortaköy’de Ne Yenir?

    Ortaköy’de özdeşleşmiş önemli bir tattır Kumpir. Ortaköy Meydanı’ndan birden çok kumpirci ve kokoreççi bulunuyor. Geziniz sırasında gün içerisinde kumpirlerin tadına bakabilir, eğer güzel bir yemekle günü daha da keyifli hale getirmek istiyorsanız sahil kısmında kalan restoranlarda Türk mutfağının birbirinden güzel yemeklerini deneyebilirsiniz.