Polonezköy Gezilecek ve Görülecek Yerler

Zofia Rizi Anı Evi: Polonezköy’ün en eski yapıları arasında gösterilen Zofia Rizi Anı Evi’nde semtin eski fotoğrafları ve Rizi ailesine ait fotoğraflar bulunuyor. Müzenin bulunduğu bina, 1881-1883 yılları arasında inşa edilmiş. Polonezköy otellerinden kolaylıkla ulaşılabilir bir konumda yer alıyor.

Polonezköy Arıcılık Müzesi: 39 yıldır arıcılıkla uğraşan Kemal Sayal’ın çabalarıyla kurulan Polonezköy Arıcılık Müzesi, farklı bir gezi alternatifidir. Bal süzme makinesi başta olmak üzere arıcılıkla ilgili çeşitli malzemelerin sergilendiği müze ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Polonezköy Tabiat Parkı: İstanbul’un telaşlı yaşamından kaçıp, doğanın içinde zaman geçirmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor Polonezköy Tabiat Parkı. 1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen bölgenin girişinde kilise ve katolik mezarlığı da bulunuyor. Polonezköy gezilecek ve görülecek yerler listenizde tabiat parkına yer verebilirsiniz.

Czestochova Meryem Ana Kilisesi: Polonezköy’ün ilk dini yapısı olan Czestochova Meryem Ana Kilisesi, 1842 yılı ile tarihlendiriliyor. Bir dönem şiddetli bir depremde yıkılan kilise, 1914 yılında tekrar inşa edilmiş. Günümüzde Polonezköy gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olup, sık sık turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Polonezköy Yapılacak Aktiviteler

  • Polonezköy kahvaltısı oldukça meşhurdur. Gezinize güzel bir köy kahvaltısıyla başlayın.
  • Polonezköy’de bisiklet turları düzenleyip, semtin tarihi dokularını ve doğasını keşfedin.
  • Doğa fotoğrafları çekmeden, her yıl haziran ayında düzenlenen Polonezköy Kiraz Festivali’ne katılmadan ve trekking yapmadan Polonezköy’den ayrılmayın.
  • Polonezköy’de Ne Yenir?

    Polonezköy mutfağında İstanbul’un yöresel yemeklerini tadabilirsiniz. Genellikle doğa içinde konuşlanmış olan Polonezköy restoranları, Polonya yemeklerini de tanıma fırsatı veriyor. Proşki (börek), krepler, peynir köftesi ve şaraplı biftek Polonezköy’de denemeniz gereken ilk lezzetlerdir. Ayrıca “Wisniak” adı verilen meşhur ceviz likörü ve ev yapımı reçelleri de mutlaka denemelisiniz.