Karaköy Gezilecek ve Görülecek Yerler

Galata Kulesi: Karaköy gezilecek ve görülecek yerler listelerinde olması gereken önemli bir yapıdır Galata Kulesi. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 507 yılında yaptırılan kule, 1348 yılında Cenevizlilerin idaresine geçmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından; zindan, yangın kulesi gibi çeşitli alanlarda kullanılan Galata Kulesi, günümüzde turistik tesis olarak kullanılıyor. Galata Kulesi’nin en tepesine çıkıp, İstanbul’u tepeden seyrederek bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi: Sergi salonları, sinema, kütüphane, mağaza, restoran, fotoğraf bölümleri ve eğitim bölümleriyle gün içerisinde ziyaret edilebilecek noktalardan biridir İstanbul Modern Sanat Müzesi.

Kamondo Merdivenleri: Voyvoda Caddesi ve Bankerler Sokağı’nı birleştirir Kamondo Merdivenleri. Osmanlı döneminde önemli bir görev üstlenen Abraham Saloman Kamondo adına yaptırılmıştır. Merdivenlerin alışılmışın dışında bir mimarisi var.

Arap Camii: İstanbul’da yapılan ilk cami olması sebebiyle Arap Camii’nin tarihte önemli bir yeri var. M.S. 717 yılında Arap kumandanı Abdülmelik’in oğlu Mesleme’nin yaptırdığı Arap Camii, belli dönemlerde yenilenme sürecinden geçip günümüze kadar gelebilmiştir. Hem dış mimarisi hem de iç dekorasyonu ile görülmeye değer bir ibadet mekânıdır. Ayrıca İstanbul´da ilk ezanın okunduğu ibadet mekanıd olmasıyla da önemli bir yere sahiptir.

Osmanlı Bankası Müzesi: Osmanlı Devleti’nin resmi bankası olan ve günümüzde müzeye çevrilerek turistik ziyaretlere açılan Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy’ün en çok ziyaret edilen gezi noktasıdır. Müzede Osmanlı’nın son yılları ve Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına ait çeşitli eşyalar sergileniyor. Fotoğraflar, müşteri dosyaları, muhasebe defterleri, hisse senetleri ve eski paralar müzenin en önemli parçaları.

Köklü tarihiyle daha birçok değerli yapıya sahip olan Karaköy’de; Yeraltı Camii, Neve Şalom Sinagogu, Aşkenazi Sinagogu, İtalyan Sinagogu, Santa Maria Kilisesi, Galata Bulgar Kilisesi, Karaköy Palas, İstanbul Saint Pierre Kilisesi ve 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’ni de vaktiniz oldukça gezebilirsiniz.

Karaköy Yapılacak Aktiviteler

  • Karaköy’ün tarihi sokaklarında dolaşıp, taş binaların arasında farklı gördüğünüz her noktayı fotoğraflayın.
  • Galata Meydanı’na yürüyün ve Galata Kulesi’nin karşısındaki restoranlarda bir şeyler yiyin. Galata Kulesi’ne de çıkmayı ihmal etmeyin.
  • Karaköy ve çevresinde çeşitli bar ve kulüpler bulunuyor. Taksim, Asmalımescit veya İstiklal Caddesi’ndeki barlara giderek doyasıya eğlenin.
  • Karaköy-Kadıköy vapur seferleri hakkında detaylı bilgi alıp, güzel bir Boğaz turuna çıkın.
  • Karaköy’de Ne Yenir?

    İstanbul’un lezzet açısından en iyi restoranları genellikle Karaköy sınırlarında bulunuyor. Yöresel tatlardan ev yemeklerine kadar Türk mutfağının çeşitli lezzetlerini Karaköy’ün her restoranında deneyebilirsiniz. Restoranlar fiyat açısından da her bütçeye hitap ediyor. Özellikle deniz kıyısındaki balık restoranlarında hem balık çeşitlerini hem de meze çeşitlerini damağınızla buluşturmanızı öneririz.