Alaçatı Gezilecek ve Görülecek Yerler

Alaçatı Yel Değirmenleri: Yüzyıllık yel değirmenleri Alaçatı’nın simgelerinden biri. Yöre halkının bulgur öğütmek için kullandığı Alaçatı yel değirmenleri artık kullanılmıyor olsa da, belediye tarafından restore edilmiştir ve çoğu yel değirmeni günümüzde lokanta olarak hizmet vermektedir.

Alaçatı Meydanı: Alaçatı Meydanı, dar sokakların arasındaki lavanta çiçeklerinin kokusuyla bütünleşmiş olup, beldenin en hareketli noktasıdır. Alaçatı Meydanı’nda hediyelik eşya satan tezgahların arasında gezebilirsiniz.

Alaçatı Plajları: Türkiye’nin en güzel plajlarına sahip olan Alaçatı, aynı zamanda dünyaca ünlü bir sörf merkezidir. Windsurf ve kitesurf yapanların ilgisini gören Alaçatı plajlarında denize girebilir, şnorkelle veya tüplü dalışlar yapabilirsiniz. Halk plajlarının dışında beachler de denize girmek için iyi bir alternatif.

Hacı Memiş Ağa Camii: Alaçatı’nın tarihi yapıları arasındaki Hacı Memiş Ağa Camii, 1812 yılında inşa edilmiştir. 19. yüzyıl eserleri arasındaki cami, ismini banisinden alıyor. Günümüzde ibadete açık olan Hacı Memiş Ağa Camii’nde turistik gezilere de izin veriliyor. Alaçatı gezilecek ve görülecek yerler listenizde camiye mutlaka yer verin.

Ayios Konstantinos Kilisesi:Ayios Konstantinos Kilisesi Alaçatı’nın bir diğer tarihi yapısıdır. 1874 tarihli bu kilise, günümüzde cami olarak hizmet vermekte… Uzun yıllar Rum cemaatinin ibadet mekanı olan yapı, Alaçatı’ya gelenlerin ziyaret duraklarından biri. Artık Pazaryeri Camii ismiyle biliniyor.

Alaçatı Yapılacak Aktiviteler

  • Rüzgarın denizle dans ettiği Alaçatı’da mutlaka sörf yapın. Eğer tecrübeniz yoksa bir sörf merkezinden ders alabilirsiniz.
  • Alaçatı’nın her noktası küçük mağazalarla, tezgahlarla dolu… Alaçatı Meydanı’nda, Kemal Paşa Caddesi’nde, cumartesi kurulan köy pazarında alışverişe çıkın. Beldenin en yoğun ilgi gören ürünleri doğal taşlarla süslenmiş takıları...
  • Alaçatı’yla özdeşleşmiş damla sakızından yapılan Türk kahvesi ve dondurmasını yemeden tatilinize son vermeyin. Sakız ağaçları Alaçatı’da koruma altına almış olup, birçok üründe kullanılıyor. Alaçatı’da sakız rakısının da tadına bakmalısınız.
  • Alaçatı’nın dar sokaklarında sıralanmış salaş mekanlarını keşfedin.
  • Beldenin taş evlerle sarmalandığı sokaklarda bisikletle turlayın.
  • Alaçatı’da Ne Yenir?

    Ege mutfağının izlerine rastlayacağınız Alaçatı yemeklerinde yöreye ait otlar, deniz ürünleri ve zeytinyağlılar en revaçta olan lezzetler… Üstelik her yıl bölgede Alaçatı Ot Festivali düzenleniyor ve festival sırasında otla yapılmış çeşitli yöresel yemekler hazırlanıyor. Alaçatı restoranlarında; İzmir kumru, balık ve ızgara çeşitleri deneyebileceğiniz lezzetler arasında. Dilerseniz Türk mutfağından dilerseniz Alaçatı yöresel yemeklerinden yana da tercih yapabilirsiniz. Istakoz, papaz yahnisi, ev yapımı reçeller, sakızlı kurabiye, sakızlı tatlısı Alaçatı’da yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerdir.