Ilıca Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ilıca Plajı: Çeşme’nin en popüler plajlarından birine sahiptir Ilıca. Mavi Bayrak ödüllü Ilıca Plajı, sörf tutkunlarının rağbet ettiği bir nokta. Turkuaza çalan plaja birkaç saatinizi ayırabilir, ilginiz varsa sörf yapabilirsiniz. Plaj, sığ olduğu için çocuklu aileler tarafından da tercih ediliyor.

Erythrai Antik Kenti: Ildırı ile Ilıca arası yaklaşık 20 kilometre… Ilıca gezilecek ve görülecek yerler listenize Erythrai Antik Kenti’ni dahil edip, bu tarihi noktayı ziyaret edebilirsiniz. Kent özellikle şehir surları, tapınak, mozaikler ve antik tiyatro kalıntılarıyla dikkat çekiyor.

Alaçatı: Çeşme’nin en popüler tatil beldelerinin ilk sıralarında yer alan ve son yıllarda ziyaretçi potansiyelini yükseltmeyi başaran Alaçatı, Ilıca’ya sadece 6 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. Ilıca’dan kalkan dolmuşlarla Alaçatı’ya geçebilir, bu küçük ve şirin beldeyi keşfedebilirsiniz. Dilerseniz Alaçatı otellerinde bir gün konaklayarak Alaçatı’nın denizinde yüzebilir, ünlü bar ve beachlerinde vakit geçirebilir, küçük çarşısında alışveriş yapabilirsiniz.

Çeşme Merkez: Ilıca ile Çeşme arası yaklaşık 6 kilometredir. Çeşme Merkez’e yine Ilıca’dan kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz. Ilıca’ya göre daha hareketli bir tatil sunan Çeşme’nin doğasına ve tarihine kısa bir yolculukla dokunabilirsiniz. Çeşme Kalesi’ne çıkmayı ve akşam saatlerinde hareketlenen barlarda eğlenmeyi ihmal etmeyin.

Ilıca Yapılacak Aktiviteler

  • Çeşme Ilıca’da ve bölgeye yakın noktalarda sörf yapmak, oldukça popüler. Merakınız varsa Ilıca’da sörf yapmadan evinize dönmeyin.
  • Kaynak sularıyla ünlenen Ilıca Plajı’na bol bol vakit ayırın.
  • Çeşme’nin özel tatlından biri olan kumru, Ilıca´da denemeniz gereken ilk lezzet. Ayrıca Çeşme kavununu yemeden tatilinizi sonlandırmayın.
  • Nisan ayı gibi tatilde olacaksanız, Alaçatı Uçurtma Festivali’ni sakın kaçırmayın. Her yıl nisan ayında düzenlenen festivalde gökyüzü rengarenk uçurmalara ev sahipliği yapıyor.
  • Ilıca’da Ne Yenir?

    Ege ve Rum mutfağının birbirinden seçkin tatlarını Ilıca tatilinizde damağınızla buluşturabilirsiniz. Çeşme’yle özdeşleşen sakız reçeli, bal, kavun ve özellikle kumruyu mutlaka denemelisiniz. Ot ve deniz ürünleri, Ilıca yöresel yemeklerinin temelini oluşturuyor. Meze çeşitleri, mevsimine göre ahtapot, kalamar, lüfer ve ıstakoz en çok tüketilen Ilıca lezzetleri arasında.