Ortakent Gezilecek ve Görülecek Yerler

Bodrum Kalesi: Bodrum Kalesi’nin yapımı 1402-1523 yılları ile tarihlendiriliyor. Sağlam bir mimariye sahip olan kale, günümüzde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kalenin içindeki kuleler; İngiliz, Fransız, İtalyan gibi yabancı ülke ismi almıştır. İç kaleye gitmek için 7 kapı geçilmesi, kapılar üzerindeki armaların hala görünür olması kalenin sağlamlığını daha uzun yıllar koruyacağının bir göstergesi. Bodrum Kalesi’ni gezdikten sonra Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin zengin koleksiyonunu da ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro: Ortakent gezilecek ve görülecek yerlerden biri de Bodrum’un en önemli yapıları arasındaki antik tiyatrodur. Bodrum Antik Tiyatro, Ortakent’e 8 kilometre bir uzaklığa sahip. Klasik Çağ ile tarihlendirilen tiyatronun yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Mausollos döneminde yapıldığı tahmin ediliyor.

Zeki Müren Sanat Müzesi: Türk Sanat Müziği’nin temel taşlarından biri olan Zeki Müren’in Bodrum’da yaşadığı ev, günümüzde müze olarak hizmet vermekte... Zeki Müren Sanat Müzesi’nde sanatçının kişisel eşyaları, takıları ve fotoğraflarını görme şansı yakalayabilirsiniz.

Ortakent Yapılacak Aktiviteler

  • Ortakent’in uzun ve mavi bayrak ödüllü plajında denizin tadını çıkarın. Plajda birçok su sporları aktiviteleri de yapılıyor. Katamaran, jet-ski, sörf ve parasailing denebileceğiniz su sporları arasında.
  • Ortakent’ten günlük tekne turları düzenleniyor. Çevre koyları keşfetmek için birkaç saatinizi tekne turlarına ayırın. Özellikle Çelebi Adası, teknelerin uğramadan geçmediği bir noktadır.
  • Daha sakin ve daha huzurlu bir tatil isteyenlerin tercih ettiği Ortakent’in gece hayatı yok denecek kadar az. Canınız günün ilk ışıklarına kadar eğlenmek isterse Bodrum Barlar Sokağı’ndaki her müzik zevkine hitap eden mekanlarda zaman geçirebilirsiniz.
  • Bodrum’un küçük çarşılarında ve giyim mağazalarında alışveriş yapın. Sokak tezgahlarından hediyelik takılar ve Bodrum sandaletlerinden mutlaka satın alın.
  • Ortakent’te Ne Yenir?

    Muğla Bodrum’un zengin mutfağına ait lezzetleri Ortakent restoranlarında masanıza taşıyabilirsiniz. Balık çeşitlerinden deniz ürünlerine, zeytinyağlılardan otlu yemeklere kadar pek çok yöresel tatlarla karşınıza çıkacak Ortakent. Tatiliniz sırasında lokum pilavı, çökertme kebabı, kabak çiçeği dolması, ev baklavası ve keşkek tadına bakacağınız yemeklerden sadece birkaçı… Ayrıca Bodrum Merkez’deki restoranlara giderek Türk ve dünya mutfağına ait yemekleri de keşfedebilirsiniz.