Ölüdeniz Gezilecek ve Görülecek Yerler

Saklıkent Kanyonu: Ölüdeniz’e yakın bir konumda yer alan Saklıkent Kanyonu, Fethiye’ye gelen turistlerin ilgisini gören bir nokta. Aynı zamanda milli park özelliği taşıyan Saklıkent, 15 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Saklıkent Kanyonu’nda yürürken ayaklarınız serin sulara basıyor ve yaz sıcağından neredeyse hiç etkilenmiyorsunuz. Toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşılabiliyor Saklıkent’e. Bölge, yakın bir tarihte kaçan keçisini yakalamaya çalışan bir çoban tarafından keşfedilmiş.

Gemiler Adası: Fethiye ile merkezine 9 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor Gemiler Adası ve Ölüdeniz gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer alıyor. Eskiden Aya Nikola olarak bilinen bölge günümüzde Gemile olarak da adlandırılıyor. Bizans dönemine ait kilise kalıntıları da adanın en dikkat çeken parçaları. Ada, 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmış durumda.

Kelebekler Vadisi: Fethiye Ölüdeniz’in doğasının büyük bir parçasıdır Kelebekler Vadisi. Bu büyüleyici vadiyi gezip görmeden kesinlikle tatilinizi sonlandırmayın. Babadağ eteklerindeki Kelebekler Vadisi, 1995 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmış bir bölge ve bu sebeple yapılaşmaya izin verilmiyor. Ölüdeniz otellerinde konakladığınız günlerde Kelebekler Vadisi’ni mutlaka gezmelisiniz.

Babadağ: Özellikle yamaç paraşütü için ideal bir noktadır Babadağ. Fethiye Ölüdeniz’de tatil yapan ve paraşüte ilgi duyanlar tarafından yoğun ilgi görmekte... Babadağ’ın eteklerinde trekking yapabilir, merakınız varsa yamaç paraşütünü de deneyebilirsiniz.

Kıdrak Koyu: Kamping için en çok tercih edilen bölge Kıdrak Koyu’dur. İnce kum ve geniş plajlara sahip olan koyu baştan sona gezebilirsiniz.

Ölüdeniz Yapılacak Aktiviteler

  • Ölüdeniz’e gelip, yapmanız gereken ilk aktivite yamaç paraşütüdür. Eğer hiç deneyiminiz yoksa yamaç paraşütünü profesyonel hocalarla da gerçekleştirebilirsiniz.
  • Trekking, Ölüdeniz yapılacak aktivitelerin ilk sıralarında yer alıyor. Kelebekler Vadisi, Saklıkent Kanyonu ve Babadağ trekking yapabileceğiniz bölgeler arasında.
  • Ölüdeniz’in birbirinden güzel plajlarında yüzerken, şnorkelle küçük dalışlar yapın. Ayrıca Ölüdeniz tüplü dalışlar için de sıklıkla tercih edilen bir bölge.
  • Ölüdeniz’de Ne Yenir?

    Ölüdeniz’de yer alan restoranlar, yöreye özgü yemeklerin yanı sıra Türk mutfağının en seçkin yemeklerine de yer veriyor. Bölgede en sevilen lezzet ise birbirinde güzel ve sağlıklı otlarla yapılan gözlemeler. Tingil çorbası, et kapama, etli patlıcan ve üfelemeç Fethiye Ölüdeniz’de yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında. Ege mutfağının hakim olduğu Ölüdeniz’de balık restoranları da bulunuyor.