Ovacık Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ölüdeniz: Ovacık’tan yürüyerek ulaşabilirsiniz Ölüdeniz’e. Ölüdeniz’in plajlarına, hareketli sokaklarına hiç vakit kaybetmeden dahil olabilirsiniz. Bölge aynı zamanda Babadağ’ın eteklerine çıkıp paraşüt heyecanını yaşamanız için en ideal yerlerden biri. Fethiye Ölüdeniz’in tüm doğasını keşfedeceğiniz güzel bir gezi programı yapın kendinize.

Kayaköy Hayalet Şehri: Ovacık otellerinde konakladığınız günlerde eski bir yerleşim alanı olan Kayaköy’ü ziyaret edebilirsiniz. Hayalet şehir olarak da bilinen bölgedeki evler terk edilmiş olup, günümüzde turistlerin gezi noktalarından biri haline gelmiştir. Kayaköy’de bir zamanlar Rumlar ve Türkler birlikte yaşadığı için hem Rum hem de Türk mimarilerine ait birçok ev bulunuyor. Kilise ve sarnıç gibi tarihi kalıntılara rastlamak da mümkün.

Fethiye Kalesi: Fethiye Kalesi çok sağlam bir kalıntı olmasa da yapılan çalışmalarla turizme kazandırılma aşamasında. Kale hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, Haçlı döneminde yerleşim alanı olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Harap haliyle de yıllarca turistlerin ilgisini çeken Fethiye Kalesi’ne çıkarak hâkim olduğu manzarayı seyredebilirsiniz.

Telmessos Antik Kenti: Fethiye’nin en eski yerleşim alanı olan Telmessos Antik Kenti, Ovacık gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil olabilir. Ovacık’tan kolaylıkla ulaşacağınız antik yerleşim alanının tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanıyor. En önemli kalıntıları ise kaya mezarları ve tiyatrosudur. Antik kent özellikle Kral Amyntas’ın mezarı ile ünlüdür.

Ovacık Yapılacak Aktiviteler

  • Babadağ’ın eteklerinden yamaç paraşütüyle kendinizi boşluğa bırakıp, Ölüdeniz’i tepeden izlemenin keyfine varın.
  • Fethiye’de günübirlik düzenlenen 12 Adalar tekne turuna katılın.
  • Akşam saatlerinde eğlenmek isterseniz Fethiye Merkez veya Hisarönü’ndeki barların yolunu tutun.
  • Ölüdeniz’de tüplü dalış aktivitelerine katılarak sualtı dünyasını renkli görüntülerine eşlik edin.
  • Ovacık’ta Ne Yenir?

    Ovacık’ın merkezine konuşlanmış restoranların mönüsünde her öğün farklı tatlar deneyeceğiniz yöresel lezzetler bulunuyor. Ölemeç çorbasından ingil çorbasına, döndürmeden sündürmeye kadar Muğla Fethiye mutfağının sağlıklı ve hafif yiyecekleri her damağa hitap ediyor. Ayrıca balık ve zeytinyağlılar da en sevilen lezzetleri arasında olup, akşam yemeğini küçük bir balık restoranında yiyebilirsiniz. Ovacık’ın kendine has yemeklerinin dışında yöre halkının yaptığı otlu gözlemeler de damağınızda ayrı bir yer edinecek.