Ortaca Gezilecek ve Görülecek Yerler

İztuzu Plajı: Ortaca Dalyan’da bulunan İztuzu Plajı, caretta caretta´ların yumurtalarını bıraktığı ender bölgelerden biri. Koruma altına alınmasından dolayı İztuzu Plajı’na belirli saatlerde giriliyor. 20:00-08:00 saatler arasında denize girmek yasak. Diğer kalan tüm saatlerde İztuzu Plajı’nda yüzebilir, kaplumbağaları rahatsız etmemek şartıyla zaman geçirebilirsiniz. Plaj, 4,5 kilometre uzunluğundadır.

Kaunos Antik Kenti: Yine Dalyan sınırları içerisinde yer alan Kaunos Antik Kenti, Karya-Likya sınırında bulunup, Miletos’un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından kurulmuştur. Kaunos Antik Kenti’nin zengin tarihinden günümüze birçok kalıntı gelebilmiş durumda. Çeşme, agora, hamam kalıntılarının yanı sıra özellikle kral kaya mezarlarıyla ünlüdür.

Aşı Koyu: Sarıgerme ve İztuzu arasında yer alan Aşı Koyu, bozulmamış doğası ve tertemiz deniziyle rotanıza dahil etmeniz gereken noktalardan biridir. Tekne turlarıyla da ulaşılabilen Aşı Koyu’nda dalış yapmak da mümkün… Kalabalıktan arınmış bir yerde denize girmek ve piknik yapmak isterseniz, Ortaca gezilecek ve görülecek yerler listenize Aşı Koyu´nu da dahil edin.

Ortaca Yapılacak Aktiviteler

  • Zamanınızın birçoğunu akvaryumu anımsatan Ortaca plajlarında geçirin. Yanınızda mutlaka şnorkel bulundurun.
  • Dalyan kalkışlı tekne turlarına katılıp, Muğla’nın bakir koylarını gezin.
  • Dalaman Çayı’nda rafting yapmadan tatilinizi sonlandırmayın.
  • Kaunos Antik Kenti’ni ve özellikle antik kentteki Dalyan Kral Kaya Mezarları’nı ziyaret edin.
  • Yöreye ait birçok ürün alabileceğiniz köy pazarında alışveriş yapın. Köy pazarı, cuma günleri kuruluyor.
  • Ortaca’da Ne Yenir?

    Ortaca yöre halkı, özellikle sebze ve meyve üretimiyle geçimlerini sağlıyor. Bu sebepten dolayı Ortaca yöresel yemeklerinde sebze ön plana çıkıyor. Deniz börülcesi, kayazak, labada ve ebegümeci tatmanız gereken ilk lezzetler arasında. Ayrıca balıkçılığın da önemli bir yeri olması sebebiyle; mevsimine göre levrek, yılan balığı ve kefal gibi balık çeşitlerinin tadına bakacağınız Ortaca restoranlarına da uğramayı ihmal etmeyin.