Dalyan Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kaunos Antik Kenti: Dalyan’ın gezilmesi gereken noktalarının başında gelen Kaunos Antik Kenti’nin yıl içerisindeki ziyaretçi potansiyeli oldukça yüksek. Dalyan tatili yapanların muhakkak uğradığı kent, ismini Karya Kralı Miletos’un oğlu Kaunos’tan alır. Güzel bir efsaneye sahip olan Kaunos’un kuruluşu M.Ö. 10. yüzyıla dayanıyor. Yapılan arkeolojik araştırmalarda Hellenistik, Roma ve Bizans döneminden birçok kalıntı gün yüzüne çıkarılmıştır. Antik kentin kalıntılarını görmek için kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

Dalyan Kral Kaya Mezarları: Kaunos Antik Kenti’nin hemen girişinde yer alan Dalyan Kral Kaya Mezarları, bölgenin en görkemli tarihi kalıntılarıdır. Yüksek dağların yüzeyine oyularak yapılan kral kaya mezarlarının özellikle ön cephesindeki İon sütunları oldukça dikkat çekici.

İztuzu Plajı: Dalyan’da denize girilecek yerlerdendir İztuzu Plajı. Çevresini saran yeşil doğası ve masmavi deniziyle tüm karmaşadan uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği bir noktadır. Kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı bir bölge olmasından dolayı İztuzu Plajı’na 20:00-08:00 saatleri arasında girilmiyor. Plaj, toplam 4,5 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

Dalyan Yapılacak Aktiviteler

  • İztuzu Plajı’nın akvaryumu andıran denizine kendinizi bırakıp, şezlonglardan birine yerleşerek güneşlenmek en keyifli aktivitelerin başında geliyor.
  • Dalyan’a 23 kilometre uzaklıkta bulunan Köyceğiz’i baştan sona gezin. Özellikle Sultaniye Kaplıcaları, hem güzelliği hem de şifalı sularıyla dinlendirici vakitler geçirmenizi sağlayacak. Dalyan’dan yapacağınız tekne turuyla kaplıca bölgesine geçebilirsiniz. Köyceğiz köy pazarından alışveriş yapmayı da ihmal etmeyin.
  • Dalyan’da düzenlenen jeep safari turlarına katılın. Tur düzenleyen acentelere giderek jeep safari turları hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Dalyan’da dalış yapabileceğiniz noktalar bulunuyor. Sualtı dünyasına ilginiz varsa ve keyifle yaptığınız bir aktiviteyse dalış yapmadan Dalyan’dan dönmeyin. Eğer dalış deneyiminiz yoksa dalış merkezlerinden yardım alabilirsiniz.
  • Akşam vakitlerinizi Dalyan restoranlarında güzel ve sakin bir yemek yiyerek geçirin. Eğer daha hareketli bir aktiviteye katılmak isterseniz Dalyan barlarına gidebilirsiniz. Canlı müzik yapan mekanların yanı sıra gece kulüpleri bulmak da mümkün Dalyan’da.
  • Dalyan’da Ne Yenir?

    Muğla’nın birbirinden güzel lezzetlerini ve Dalyan’a ait özel tatlarını, tatiliniz sırasında deneyebileceğiniz birçok restoran bulunuyor Dalyan’da. İlk olarak Dalyan köfteyi denemelisiniz. Dalyan köfte, damağınızdan ve aklınız çıkmayacak bir lezzet ve tüm Dalyan restoranlarında yapılıyor. Ayrıca Dalyan restoranlarında bulabileceğiniz mavi yengeç de yörenin ünlü tatlarından… Mavi yengecin kömür ızgarasını ve haşlamasını muhakkak denemelisiniz. Canınız aperatif şeyler çekerse, bölgedeki kafelerde sandviç, tost ve döner yiyebilirsiniz.