Yalova Gezilecek ve Görülecek Yerler

Karaca Arboretumu: Yalova-Termal yolu üzerindeki Samanlı Köyü’nde yer alan Karaca Arboretumu, içerisindeki bitki çeşitleriyle dikkat çekiyor. Yeşilin her tonunu göreceğiniz arboretum, Yalova gezilecek yerler listenize dahil etmenizi önerdiğimiz önemli bir nokta. Bitki, iris ve gül bahçeleri arasında keyifli bir gün geçirebilirsiniz burada.

Delmece Yaylası: Yazlıkçıların yoğunlukta olduğu Çınarcık’ta yer alıyor Delmece Yaylası. Geniş bir düz alana sahip olan yaylanın yolu tamamı ile asfalttır. Yaylada; çam, ıhlamur, meşe ve kestane ağaçları yoğun olarak görülür. Yalova’nın en yeşil alanlarından biridir ve şifalı içmeleriyle de bilinir.

Erikli Yaylası: Şehrin karmaşasından uzak kalmış, bakir doğasını günümüzde de koruyan bir diğer yayla ise Erikli Yaylası’dır. Çınarcık ilçesinde yer alan Erikli Yaylası, özellikle trekking yapanların tercih ettiği bir bölge. Yaylada dere bulunuyor ve dere yolunu takip ettiğinizde karşınıza benzersiz bir şelale çıkıyor. Yalova’da gezeceğiniz yerlere Erikli Yaylası’nın sıcak atmosferini de ekleyebilirsiniz.

Yürüyen Köşk: Yalova Merkez’de yer alan Yürüyen Köşk, Atatürk’ün isteği üzerine inşa edilmiştir. Köşkü bu kadar ünlü yapan olay ise, bir ağacın kesilmemesi için Atatürk’ün köşkü kaydırılması gerektiği söylemesidir. Bir ağacın kesilmemesi için bu koca köşkle İstanbul Belediyesi yakından ilgilenmiş, İstanbul’dan getirtilen tren raylarıyla 4.80 metre kaydırılmıştır.

Sudüşen Şelalesi: Termal ilçesindeki Sudüşen Şelalesi, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği gezi yerleri arasında. Üveyz Köyü’nden devam edildiğinde 6 kilometre sonra ulaşılabiliyor şelaleye. Sudüşen Şelalesi´ne özellikle hafta sonları, sabahın erken saatlerinde gitmenizi öneririz. Aksi halde piknik yapmak için yer bulamayabilirsiniz.

Kaplıcalar: Yalova’nın termal su kaynakları yüzyıllardır kullanılıyor. Termal turizmin önemli şehirlerinden biri olması, Yalova termal otellerinin sayısını da arttırmış durumda. Özellikle Armutlu Kaplıcaları en çok tercih edilen kaplıca bölgesi.

Kara Kilise: Bizans döneminde inşa edilen Kara Kilise’nin günümüze sadece duvar kalıntıları gelebilmiş. Kilise, Çiftlikköy ilçesinde yer alıyor ve yapılan incelemelere göre 4. ve 5. yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.

Yalova Yapılacak Aktiviteler

  • Çınarcık plajlarında denize girmek ve güneşlenmek tatilinizin en dinlendirici aktivitesi olacak. Plajlarda bol bol vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.
  • Bir günü sadece doğaya ve pikniğe ayırın. Yalova’da hem dinleneceğiniz hem de piknik yapacağınız birçok nokta bulunuyor. Şehrin tüm karmaşasını geride bırakacağınız piknik gününüzü; Sudüşen Şelalesi, Erikli Yaylası veya Delmece Yaylası’nda geçirebilirsiniz. Bahsettiğimiz bölgeler trekking için de oldukça ideal.
  • Dalış, Yalova’nın en rağbet gören aktivitelerinden biri… Özellikle Ayıburnu ve Bozburun’da yapılan sualtı dalışlarına katılın.
  • Haziran ayı gibi Yalova’da olacaksanız, Delmece Yayla Şenlikleri’ne muhakkak gidin. Şenlikte birçok gösteriyi izlerken yöre halkını da yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.
  • Yalova’da Ne Yenir?

    Yalova’da ne yenir sorusuna gelince… Renkli bir mutfak kültürüne sahip olan Yalova’da; termal sarma, yumurta tiridi, milföylü Yalova kebabı ve yaprak pide yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Tatlılardan ise papa ve meçavçevi yemenizi öneririz. Şehrin her ilçesinde ve beldesinde küçük ve salaş restoranlar mevcut.