Kuşadası Merkez Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kuşadası Milli Parkı: Zengin bir fauna ve floraya sahip olan Kuşadası Milli Parkı, Merkez ilçeye yaklaşık 32 kilometrelik bir uzaklığa sahip. Dilek Yarımadası Milli Parkı olarak da adlandırılan bölge, 1966 yılından bu yana koruma altındadır. Ege Denizi’nin muazzam manzarası eşliğinde trekking yapabilirsiniz milli parkta. Ayrıca doğa fotoğrafçılığı da en çok yapılan aktiviteler arasında.

Güvercinada Kalesi: Kuşadası Merkez’e yakın konumdaki Güvercinada Kalesi, gezi listelerinin ilk sıralarında yer alıyor. Hacıfeyzullah Mahallesi’nde bulunan kalenin yapılış amacı, Mora isyanında denizden gelen saldırılara karşı önlem almaktır. Kalenin surları İlyas Ağa tarafından, iç kale kısmı ise Barbaros Hayrettin Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

Efes Antik Kenti: Kuşadası Merkez gezilecek ve görülecek yerler listenizi hazırlarken Efes Antik Kenti’nin birbirinden güzel ve sağlam kalıntılarını da dahil etmelisiniz. Kuşadası Merkez’e sadece 21 kilometre mesafede yer alan Efes Antik Kenti, dünyaca ünlü bir noktadır. Kuretler Caddesi, Efes Trajan Çeşmesi, Çifte Kiliseler, Celsus Kütüphanesi, Hadrian Tapınağı ve Artemis Tapınağı antik şehrin en gözde kalıntılarıdır. Yıl içerisinde yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahiptir Efes.

Neapolis Antik Kenti: Kuşadası Merkez’in güneyinde, Güvercinada Kalesi’ne yakın bir konumda yer alıyor Neapolis Antik Kenti. Hellen dilinde “Yeni Kent” anlamına gelen Neapolis, Kuşadası’nın ilk yerleşim alanı olarak kabul ediliyor. Kuşadası Merkez gezilecek yerler listenize Neapolis´i mutlaka dahil edin.

Kuşadası Merkez Yapılacak Aktiviteler

  • Kadınlar Denizi Plajı, Yeşil Plaj, Papaz Hamamı Plajı ve Güvercinada Plajı’nın masmavi sularına günün en güzel saatlerini ayırın.
  • Sabahın erken saatlerinde Merkez’in sahil kıyısı boyunca bisiklet sürün veya yürüyüş yapın.
  • Birbirinden hareketli ve eğlenceli barlarda geç saatlere kadar eğlenin. Barların çoğu Merkez ilçede bulunuyor.
  • Kuşadası Merkez’e 23 kilometre uzaklıktaki Güzelçamlı’da düzenlenen yamaç paraşütü turlarına katılın.
  • Kuşadası tekne turlarıyla çevredeki küçük adaları ve koyları gezin. Özellikle sabah kahvaltısı ve öğle yemeği sunan turları tercih edin.
  • Kuşadası Merkez’de Ne Yenir?

    Aydın yöresel mutfağına ait çok çeşitli yemekleri Kuşadası Merkez’deki restoranlarda deneyebilirsiniz. Ege Denizi kıyısında bulunan Kuşadası özellikle çipura, mercan ve kefal başta olmak üzere mevsimine göre balık tüketebileceğiniz tatil bölgelerinden biri. Kuşadası yöresel yemekleri arasında en bilinenler; zeytinyağlı börülce, yaprak sarma, çingene pilavı, kedirgen kavurma ve patlıcan kavurmadır. Ayrıca; ciğer sote, turp otu salatası ve semizotu salatası da deneyebileceğiniz Kuşadası yöresel lezzetleri arasındadır.