Pamukkale Gezilecek ve Görülecek Yerler

Pamukkale Travertenleri: UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Pamukkale Travertenleri, Denizli’nin en çok ziyaret gören noktasıdır. Mucizevi bir güzelliğe sahip olan Pamukkale Travertenleri, Menderes Nehri’nde yer alıyor ve Denizli il merkezine yaklaşık 48 kilometrelik bir uzaklığa sahip. Su kaynaklarından çıkan karbondioksitin uçması ve suyun içindeki kalkerin çökmesi ile oluşan travertenler Pamukkale’de yapacağınız en büyüleyici ve en keyifli gezi olacak.

Hierapolis: Denizli’nin köklü tarihinde kendine yer edinen ve günümüzde turistlerin ilgi odağı olan Hierapolis Antik Kenti, şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Pamukkale gezilecek ve görülecek yerlerin ilk sırasında yer alan antik kentin tarihi M.Ö. 190 yılına uzanıyor. Kentin zengin tarihini gözler önüne seren kalıntılarını kesinlikle görmelisiniz.

Laodikya: Pamukkale’nin önemli antik yerleşim alanlarından biri de Laodikya Antik Kenti’dir. 2300 yıl öncesinde kurulduğu tahmin edilen kent, kendi döneminde önemli bir finans ve ticaret merkeziydi. Ayrıca dünyanın tekstil merkezi konumundaydı. Ekonomik açıdan güçlü olan Laodikya, II. Antiokhos tarafından kurulmuştur ve günümüzde yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahiptir.

Yeşildere Şelalesi: Pamukkale’nin doğal güzelliklerinden biri olan Yeşildere Şelalesi, hem huzurlu atmosferiyle hem de çevresinin güzelliğiyle keşfedilmesi gereken noktalar arasında. Sakızcılar Köyü’nden ulaşılıyor şelaleye ve çevresinde alabalık yiyebileceğiniz mekanlar bulunuyor. Pamukkale tatilinizde rotanızı Yeşildere Şelalesi’ne çevirmelisiniz.

St. Philippe Martyrion Kilisesi: M.S. 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen St. Philippe Martyrion Kilisesi, adını İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippe’den alır. Hıristiyanlığın yayılması için çalışan St. Philippe’in amacına ulaşamadan öldürüldüğü bilgisi tarihi kaynaklarda geçmektedir.

Pamukkale Yapılacak Aktiviteler

  • Karahayıt’a giderek pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen şifalı sulardan yararlanın. Karahayıt’ta termal oteller bulunuyor. Dilerseniz termal otellerin birinde rezervasyon yaptırarak bir iki günü kaplıcalarda geçirebilirsiniz.
  • Pamukkale’nin küçük çarşılarında alışveriş yapın. Yöresel kıyafetler, hediyelik eşyalar, el dokuması halı veya kilimlerden mutlaka satın alın.
  • Bölgenin her noktası fotoğraf karelerine yakışacak kadar güzel. Pamukkale’yi gezip gördüğünüz günlerde yanınızdan fotoğraf makinenizi ayırmayın.
  • Yamaç paraşütü, Pamukkale’nin en ilgi gören aktivitelerinden biri. Honaz Dağı ve Beşparmak Dağı’nın etekleri yamaç paraşütü için oldukça ideal. İlginiz varsa yamaç paraşütü yapmadan Pamukkale’den ayrılmayın.
  • Pamukkale’de Ne Yenir?

    Denizli yöresel yemeklerinin tamamını Pamukkale’de deneyebileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Mantarlı sac kavurma, mantar çorbası, keşkek, bazlama ve ıspanaklı börek yörenin en revaçta olan lezzetleri. Pamukkale restoranlarında ızgara çeşitleri de yiyebileceğiniz tatlar arasında. Küçük ve salaş mekanlarda hem güzel manzaralar hem de damağınızda yer edinecek lezzetler sizi bekliyor.