Karahayıt Gezilecek ve Görülecek Yerler

Karahayıt Kaplıcaları: Pamukkale termal sularının bir devamı olan Karahayıt Kaplıcaları, kırmızı travertenleri ile ününe ün katmış bir nokta. Kaplıca suları Pamukkale termal sularıyla benzerlik göstermekte olup; mide, bağırsak, safra yolları, karaciğer ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Pamukkale Travertenleri: Karahayıt, bulunduğu konum itibariyle Pamukkale Travertenleri’ne 4 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri, Türkiye’nin en çok ziyaret gören yerlerinden biri. Karahayıt’a olan yakınlığıyla da gidilip görülecek bir nokta. Buradaki travertenler su kaynaklarının içindeki karbondioksitin uçması ve içindeki kalkerin çökmesi sonucu oluşuyor. Bu doğa harikasını Karahayıt gezilecek ve görülecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Hierapolis Antik Kenti: Pamukkale’de yer alan Hierapolis Antik Kenti, köklü tarihinden günümüze taşıdığı kalıntılarıyla arkeologların araştırma konusu olmuştur. Antik kentin tarihi M.Ö. 190 yılına dayanıyor. II. Eumenes tarafından kurulan Hierapolis’in tiyatro yapısında gladyatör dövüşlerinin yapıldığı biliniyor. Giriş kapısındaki Medusa figürü ise kent sakinlerinin o dönemde Medusa’dan korunmak istediğinin bir kanıtı niteliğinde.

Karahayıt’ta Yapılacak Aktiviteler

  • Bağırsak, safra yolları, karaciğer ve mide rahatsızlıklarına şifa olan kaplıca sularından yararlanın. Karahayıt otellerinde rahatsızlığa göre termal tedavi uygulanıyor.
  • Bir doğa harikası olan Pamukkale Travertenleri’ni mutlaka ziyaret edin.
  • Denizli’de yamaç paraşütü yapabileceğiniz en ideal nokta Karahayıt’tır. Honaz Dağı’nın eteklerinde paraşüt heyecanını yaşayın.
  • Karahayıt’ta Ne Yenir?

    Hem Denizli’ye özgü yöresel tatları hem de Ege mutfağına ait yemekleri Karahayıt’ta deneme şansınız bulunuyor. Çok çeşitli bir mutfağa sahip olan Denizli Karahayıt’ta en çok sebze ağırlıklı yemekler tüketiliyor. Özellikle de patlıcanla yapılanlar… Ovmaç çorbası, kol dolması, taratorlu börülce salatası, kuru börülce çorbası, kuru patlıcan dolması, patlıcan gözlemesi yöreye özgü lezzetlerin başında geliyor. Mısır unu ile sac üzerinde yapılan darı ekmeğini de mutlaka denemelisiniz.