Erdemli Gezilecek ve Görülecek Yerler

Limonlu Çayı: Erdemli’nin dinlendirici, huzur verici ve bol eğlenceli bir gezi noktasıdır Limonlu Çayı. Akdeniz’e dökülen bir akarsu kolu olan çayın çevresinde oturup dinlenebileceğiniz tesisler bulunuyor. Limonlu Çayı’nı gezip görmeden Erdemli’den ayrılmamanızı öneririz.

Adam Kayalar: Erdemli gezilecek yerler arasında popüler bir yeri vardır Adam Kayalar’ın. M.S. 2. yüzyılla tarihlendirilen bölgede toplam 17 insan ve bir dağ keçisi kabartması bulunuyor. Adam Kayalar´a, Kızkalesi’ne yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta yer alan Şeytan Deresi Vadisi’nden ulaşabilirsiniz.

Kanlıdivane: Antik bir kent özelliği taşıyan ve M.Ö. 3. yüzyılla tarihlendirilen Kanlıdivane, Mersin Erdemli’de tatil yapanların ilgisini çekiyor ve yıl içerisinde yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahip. Bölgedeki kalıntıların geneli Roma ve Bizans dönemiyle tarihlendiriliyor.

Kızkalesi Plajı: Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiş olan Kızkalesi Plajı, Erdemli’nin en popüler noktalarından biri. Yaz sezonunda yoğun ilgi gören plaj, sığ bir yapıya sahip ve bu sebepten dolayı çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Korykos Kara Kalesi: Erdemli Kızkalesi’nin tarihi yapılarından biri olan Korykos Kara Kalesi, M.Ö. 4. yüzyılla tarihlendiriliyor. Kalenin bir ticaret merkezi olması birçok medeniyetin dikkatini çekmiştir. Bizans, Roma ve Osmanlı döneminde yenilenmiştir.

Kayacı Vadisi: Bölgenin doğasını gözler önüne seren ve coğrafyasıyla yeni keşif noktaları sunan Kayacı Vadisi, günübirlik ziyaret edebileceğiniz bir nokta. Vadi boyunca dinlenip bir şeyler atıştırabileceğiniz tesisler de bulunuyor. Kayacı Vadisi’ne geldiğiniz zaman, vadinin içerisinde yer alan Limonlu Çayı’nı görmeden buradan ayrılmayın.

Öküzlü Ören Yeri: Öküzlü Ören Yeri, Erdemli’nin tarihine ışık tutan kalıntılara sahip. Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden günümüze kadar gelebilmiş kalıntıların olduğu bu antik yerleşim alanında; bazilika, sarnıç ve lahitler bulunuyor. Öküzlü Ören Yeri, Ayaş’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Erdemli Yapılacak Aktiviteler

  • Yaz sıcaklarından bunaldığınız her an Kızkalesi Plajı’na giderek serinleyin. Plajda şezlong ve şemsiyeler mevcut ve girişte ücret ödenmiyor.
  • Erdemli’ye bağlı Akpınar Köyü, yamaç paraşütü için en ideal noktaların ilk sıralarında yer alıyor. Tatiliniz sırasında yarım gününüzü yamaç paraşütüne ayırarak adrenalin dolu vakitler geçirin.
  • Kızkalesi’nden tekneyle açılıp dalış yapın. Gerekli teçhizatları yanınıza almayı da ihmal etmeyin.
  • Doğa yürüyüşleriyle Edemli’nin doğasına yakından tanık olun. Özellikle Kayacı Vadisi yürüyüşler için en ideal nokta.
  • Erdemli Çamlığı’na gidip, bir gününüzü piknik yapmak için ayırın. Kocahasan’ın çıkışında bulunan Erdemli Çamlığı’nda denize girme imkanı da var.
  • Erdemli’de Ne Yenir?

    Mersin mutfağının tüm özel tatlarını Erdemli restoranlarında deneyebilirsiniz. Ekşili ve acılı yemeklerin sıklıkla tüketildiği Erdemli yöresel mutfağında; dolaz, övelemeç, cezerye, mollaç, tava kebabı, topalak ve yüzük çorbası keşfedeceğiniz lezzetlerden birkaçı. Erdemli restoranlarında şehrin ünlü lezzeti tantuni ve öğle yemeklerinde tek başına yenebilen batırık yemeğinin de tadına bakmadan evinize dönmeyin.