Çalış Gezilecek ve Görülecek Yerler

Çalış Plajı: Fethiye Merkez’e yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta yer alan Çalış Plajı, bölgenin denize girmek için tercih edilen en popüler noktası. Plajda denize girip gün boyu dinlenirken, akşam saatlerinizi plajın çevresindeki barlarda doyasıya eğlenerek değerlendirebilirsiniz.

Fethiye Kalesi: Çalış tatilinizde tarihi yerleri keşfetmek isterseniz Fethiye Kalesi’ne ziyarette bulunabilirsiniz. Fethiye Çalış’tan kolaylıkla ulaşacağınız kale kalıntısı hakkında çok fazla bilgi yok. Sadece Haçlı Seferlerinden sonra yerleşim alanı olarak kullanıldığı biliniyor. Kale aynı zamanda tarihiyle değil, doğaya hakim manzarasıyla da turistlerin ilgisini çekiyor.

Ölüdeniz: Çalış tatilinizde Ölüdeniz’i görmeden evinize dönmeyin. Fethiye’nin en popüler tatil beldelerinden biri olan Ölüdeniz, aynı ismi taşıdığı plajı ve çevresini saran yemyeşil doğasıyla huzurlu ve bir o kadar keyifli bir gezi noktasıdır. Özellikle Babadağ, yamaç paraşütü heyecanı yaşayabileceğiniz sayılı yerlerden biri... Ölüdeniz, Çalış’a 14 kilometrelik bir mesafede bulunuyor.

Kelebekler Vadisi: Fethiye’nin en çok ziyaret edilen bölgeleri arasındaki Kelebekler Vadisi, Çalış gezilecek yerler listenizde olabilecek bir nokta. Vadi, 1995 yılında sit alanı olarak ilan edildiği için yapılaşmaya izin verilmiyor. Ölüdeniz’den kalkan teknelerle Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilir; trekking, doğa fotoğrafçılığı gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

Çalış Yapılacak Aktiviteler

  • Çalış Plajı’nın masmavi sularında tatilin keyfini çıkarın. Plajdaki su sporları aktivitelerine katılın. Özellikle sörf heyecanını bir de Çalış Plajı’nda deneyin.
  • Kelebekler Vadisi’nde trekking yapın.
  • Ölüdeniz’den kalkan günübirlik tekne turlarına katılın. Özellikle 12 Adalar turunu kaçırmayın.
  • Çalış ve çevresindeki koylarda dalış yapıp, sualtı dünyasının renkli görüntülerine tanıklık edin.
  • Çalış’ta Ne Yenir?

    Muğla yöresel yemeklerinin en bilinenlerini ve en sevilenlerini Çalış restoranlarında yiyebilirsiniz. Çalış restoranlarının birçoğu deniz manzaralı olup, mönüleri oldukça zengindir. Balık başta olmak üzere; deniz ürünleri, zeytinyağlılar ve otlu yemeklerin yoğun olarak görüldüğü Fethiye Çalış mutfağında, sac böreği ve sündürmenin de tadına mutlaka bakmalısınız. Diğer taraftan bir akşam yemeğini balık restoranlarının birinde geçirerek mevsimine göre en lezzetli balıkları damağınızla buluşturabilirsiniz.