Ürgüp Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ürgüp Kiliseleri: Kapadokya’nın sahip olduğu birçok kilise Ürgüp sınırları içerisinde yer alıyor. Farklı tarihlerde yapılmış olan kiliselerin çoğu günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış. Aziz Georgios Kilisesi, Aziz Vasilios Kilisesi, Ayvasil Kilisesi, Aziz Theodore Kilisesi ve Fırkatan Kilisesi Ürgüp gezilecek yerler arasındadır.

Ürgüp Kadıkalesi: Ürgüp’ün merkezindeki yüksek bir tepe üzerinde bulunuyor Kadıkalesi. Kale, çok sağlam olmasa da duvar kalıntıları ve bazı gizli geçitleri günümüzde görülebiliyor. Eski dönemlerde kadın ve çocukların sığınak olarak kullandığı Ürgüp Kadıkalesi’ni gezi listenizde yer alabilir.

Ürgüp Müzesi: İlk temelleri 1965 yılında atılan ve 1971 yılında ziyaret açılan Ürgüp Müzesi, arkeolojik ve etnografik eserlere ev sahipliği yapıyor. Müze, giriş ve bodrum kattan oluşmakta…

Temenni Anıt Mezarı: Ürgüp’ün merkezinde yer alan Temenni Anıt Mezarı’nın tarihi 1288 yılına dayanıyor. Kılıçarslan adına yaptırılan anıt, Kadıkalesi’nin en üst noktasında yer alıyor.

Ürgüp Pembe Vadi: Kapadokya peribacalarının yoğun olarak görüldüğü noktalardan biridir Ürgüp Pembe Vadi. Vadiyi baştan sona gezerek en güzel manzaralarını fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirebilirsiniz.

Sarıhan Kervansarayı: Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Sarıhan Kervansarayı, günümüzde Nevşehir Ürgüp gezilecek ve görülecek noktalarından biri. 1249 yılında II. İzzettin Keykavus tarafından yaptırıldığı bilinen Sarıhan’ın hakim olduğu alan 2000 metrekaredir. Yapımında tüf taşları kullanılmıştır. Sarıhan’dan sonra Anadolu Selçuklu Sultanları bir daha han yaptırmamıştır.

Ürgüp Yapılacak Aktiviteler

  • Özellikle sabahın ilk saatlerinde balon turuna katılın ve Kapadokya’yı yukarıdan izleme keyfini yaşayın.
  • Ürgüp’e yakın olan Avanos, Göreme ve Ortahisar’a günübirlik ziyaretlerde bulunun.
  • Zamantı’da rafting yaparak heyecanlı bir aktiviteye dahil olun.
  • Ünlü Kapadokya şaraplarından tadın.
  • Ürgüp’ün ünlü halı ve kilimlerinden satın alın. Bölgede alışveriş yapabileceğiniz küçük dükkanlar ve tezgahlar bulunuyor.
  • Ürgüp’te Ne Yenir?

    Kapadokya’nın en meşhur yemeklerini Ürgüp restoranlarının mönülerinde bulunuyor. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Ürgüp’te ilk olarak; testi kebabı, güveçte kuru fasulye ve pide deneyebilirsiniz. Ürgüp yöresel yemekleri arasındaki; düğü çorbası, kayısı dolması ve dıvıl da diğer alternatifleriniz arasında olabilir. Ayrıca şarap üretiminin yoğun olduğu bölgede Ürgüp şaraplarının tadına mutlaka bakmalısınız.